ماهیگیری در سواحل زیبای خزر – سلیم چاف گیلان

تعطیلات نوروزی فرصت خوبی برای گشت و گذار در زادگاهم لاهیجان بود.

یکی از مشاغل مردم ساحل نشین خزر مثل تمام دنیا ماهیگیری و صیادی است، که در اینجا می خوام کمی در موردش بنویسم .

از مرکز شهر لاهیجان که به سمت شمال حرکت کنین پس از طی 30 کیلومتر به سواحل زیبای چاف می رسید. (37° 23' 54.00" N  50° 6' 48.99" E  )

در این ساحل تعداد کمی گروه های صیادی کسب و کار صید راه اندازی کردند.معمولا هریک از گروه های صیادی متشکل از 80 تا 100 نفر هستند و روزی 3 بار تورهای ماهیگیری (پره) رو در دریا پهن می کنن و از نعمات این دریا که همون ماهی سفید معروف باشه رو صید می کنن.

ماهیگیری

صبح زود تورهای به طول یک کیلومتر رو به داخل دریا میندازن و بعد از ظهر نیز با زحمت و مشقت فراوان و به کمک 2 دستگاه تراکتور اونها رو جمع آوری می کنن. در هربار جمع آوری پره حدود 100 کیلو ماهی سفید بدست میاد.

خوبه بدونید قیمت هر کیلو ماهی سفید حدودا 2500 تومانه و پس از صید سریعا برای فروش به دستک( 50° 8'41.20"E و  37°23'8.29"N) منتقل میشه و در آنجا پس از فرآیند قیمت گذاری به فروش میرسند.

لازمه توضیح بدم که صید ماهی در دریای خزر از 20 فروردین تا 20 آبان ممنوعه و صیادان تنها نصف فصل پائیز و تمام زمستان وقت دارن که از دریا برداشت کنن!

اما یادمون باشه که پائیز و زمستان تقریبا همیشه بارونیه و دریا هم طوفانی!!!

شانس ما در تعطیلات نوروز هوا خوب بود و تونستیم با گوشه ای از فعالیت ها و زحمات صیادان آشنا بشیم و با تماشای مراسم جمع آوری تور و به دام افتادن ماهی های سفید کلی لذت ببریم.

پس اگه توی ایام مجاز صید گذرتون به لاهیجان افتاد و هوا نیز خوب بود زحمت 30 کیلومتر رانندگی رو به خودتون بدین و پس از گذر از رودبنه و دهکاه و نهایتا چاف به ساحل زیبای اونجا برین که مطمئنا پشیمان نخواهید شد.

راستی تمام ماهی های صید شده فورا و بدون درنگ برای فروش به دستک میرن و اونجا به طور تقریبا مستقیم در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرن که شما نیز می تونین یکی از همونا باشین.

فیلم قیمت گذاری بروی ماهی های صید شده (دستک)

تازه بودن،قیمت مناسب ، مطمئن (از اینکه ماهی سفید دریایی است) از محسنات خرید از اونجاست.

+ نوشته شده توسط حسن ابراهیمی خوشدل در سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ و ساعت 10:38 |